František Skála umístil sochu drátěného psa na nároží liberecké radnice

Na nároží liberecké radnice přibylo umělecké dílo od výtvarníka Františka Skály: čtyřtunový drátěný pes Vulpes Gott, také nazývaný Dratoslav von Mischling nebo Slávek. Vulpes vulpes je latinsky liška obecná.

Socha, která na délku od čenichu až po špičku ocasu měří přes sedm metrů, byla poprvé k vidění vloni na náplavce Rašínova nábřeží v Praze. Následně se stala součástí výstavy českého umění, kterou v německých Drážďanech uspořádal Jiří Fajt, někdejší ředitel Národní galerie. Právě z Drážďan teď dílo přicestovalo do Liberce.

Umělecká díla různých tvůrců se na nároží u radnice v horním centru stotisícového města střídají od roku 2005, obvykle tu jsou vystavená rok. Stejně dlouho zde zůstane také Vulpes Gott. František Skála jej popisuje jako „chudáka ubohého“ psa, antihrdinu, malého opuštěného tvora se sklopenýma ušima, pomník ohrožených druhů či monument odstrkovaných. „Je něco mezi liškou, pejskem a je to takový, kterému všichni ubližují, akorát že je trošku větší, takže si teď na něj netroufnou,“ dodává sochař, malíř, ilustrátor dětských knih i člen divadla Sklep a zakládající člen skupiny Tvrdohlaví.