Armáda střední bojové drony nepořídí

Česká armáda nyní nekoupí tři střední bojové drony, místo nich pořídí přes 200 menších bezpilotních prostředků, uvedli v pondělí zástupci armády. Chce pořídit malé kvadrokoptéry až dvacetikilogramové drony. Určené budou pro více jednotek, vojáci je budou využívat pro sledování a průzkum.

Armáda změnu zdůvodnila vyhodnocením zkušeností z moderních válčišť, mimo jiné z Ukrajiny. Drony střední kategorie bude chtít pořídit až v dalších letech.

Nynější zakázka, během které ministerstvo obrany vyjednávalo o pořízení bojových dronů Heron 1 z Izraele za asi 2,7 miliardy korun, byla zrušena.

„Armáda České republiky rozhodla o pozastavení nákupu středních bezpilotních prostředků,“ řekl specialista sekce zpravodajského zabezpečení české armády Petr Čeklovský, který se dronům věnuje. Armáda vyhodnotila, že nyní je pro ni důležitější a výhodnější pořídit větší množství menších bezpilotních prostředků.

Zařazeny budou k brigádním úkolovým uskupením, čímž se zvýší jejich schopnosti v několika odlišných oblastech. Sloužit budou pro velitele jednotek, aby měli lepší situační přehled, pro jednotky sledování a průzkumu i pro jednotlivé druhy vojsk zařazené do brigádních úkolových uskupení. Ty mají asi 3 tisíce vojáků.